wtorek, 31 lipca 2012

Rafał "Lipek" Lipiński wygrał konkurs wsadów Nike+Basketball Dunk Showcase w Barcelonie.

Zobaczcie co wykręcił podczas WBF (World Basketball Festival)

21:18, anfernee , Inne
Link Komentarze (2) »
środa, 25 lipca 2012

Tak się robi GENIALNE reklamy.

Zawsze propagowałem idee sportu, uważam że choćby amatorsko powinni go uprawiać naprawdę wszyscy. Dlatego między innymi na blogu w ostatnim czasie pojawiły się dwa teksty wyraźnie podkreślające prosportową postawę i uczulające, że dla tych najmłodszych sport jest niezwykle ważny.

A co dzieje się obecnie? Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego są dostarczane nauczycielom notorycznie (i wcale nie dlatego, że ktoś akurat nie może brać udziału w zajęciach), obcinane są ilości godzin WF-u. 

I sa to działania kompletnie niepojęte. Sport i ruch jest szczególnie istotny jest we wczesnych fazach rozwoju młodych ludzi. Zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa, pozwala nauczyć wartości i zachowań, które często okazują się być niezbędne w dorosłym życiu. 

Poza tym, sport to wyładowanie negatywnych emocji, doskonała możliwość do sprawdzenia samego siebie, to także nauka współzawodnictwa (w przypadku sportów zespołowych) oraz umiejętność podejmowania wyzwań, stawiania im czoła i wytyczania sobie celów. To także nauka przegrywania i wyciągania wniosków. 

Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Sport.pl, Szkolny Związek Sportowy, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki i partner akcji, Coca-Cola, wystartowali z akcją Lider Animator, którą wspieram i zachęcam do wspierania.

Program jest otwarty dla wszystkich, którzy realizują lub chcą realizować projekty sportowe. Projekty mogą być zgłaszane przez osoby realizujące je na rzecz placówek oświatowych, wychowawczych, jednostek samorzadu terytorialnego, fundacji oraz stowarzyszeń jak również osoby będące członkami stowarzyszeń, fundacji oraz pracujące, albo współpracujące z placówkami oświatowymi, wychowawczymi, jednostkami samorządu terytorialnego, jak też innymi podmiotami gospodarczymi, w tym także prowadzące własną działalność gospodarczą.

A czemu o tym piszę? Bo uważam, że akcja jest godna uwagi. Poza tym, 15 najlepszych projektów zgłoszonych do akcji, uzyska granty w wysokości od 10 do 15 tysięcy złotych.

Zgłoszenia można nadsyłać na adres www.lideranimator.pl.

Ah, akcja trwa od początku lipca, w Gazecie Wyborczej znalazł się nawet specjalny dodatek promujący, a w nim ... a zresztą, przeczytajcie sami. TUTAJ

  

14:03, anfernee , Inne
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 lipca 2012

Znowu odkopane. 

Natchniony rozmową o lekcjach wychowania fizycznego w szkołach, porozmawiałem też z wychowawcą młodzieży niedostosowanej społecznie, psychologiem i prywatnie moim dobrym kolegą. 

Enjoy!

- Wartości nabywane przy uprawianiu sportów zespołowych są często niedocenianie. Podobnie jak to, jak dużo sport daje społeczeństwu – tłumaczy wychowawca młodzieży niedostosowanej społecznie, Marcin Sabat.

 - Każda forma aktywności jest dobra, o ile pozwala odciągnąć młodzież od głupot. Musimy powiedzieć sobie otwarcie, że odciągnięcie młodzieży niedostosowanej społecznie od ich wybryków to jedno, ale zapewnienie alternatywy całej reszcie, która w przypadku braku zajęć, może znaleźć się na zakręcie. Akcje w stylu Szczypiorniak na Orlikach, Orlik Basketmania i tym podobnepowinny być organizowane częściej, bo właśnie o takie aktywności chodzi - mówi Marcin Sabat, wieloletni wychowawca młodzieży niedostosowanej społecznie.

Uprawianie sportów zespołowych ma także swoje niezwykłe właściwości społeczne. To gra w drużynie pozwala na naukę pracy zespołowej, a te wartości można z łatwością zastosować w innych dziedzinach życia.

- Sport uczy najróżniejszych cech, które następnie wykorzystujemy w każdej aktywności, zawodowej czy prywatnej. Mowa tu o rywalizacji, nauczeniu się uczciwego współzawodnictwa. Nawiązujemy też więźi społeczne, uczymy się pomagać sobie na boisku i następnie w życiu. Proszę zauważyć, że duża część osób, które osięgnąły duże sukcesy zawodowe, biznesowe, osoby zajmujące wysokie stanowiska w dużych firmach, to absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego lub osoby, które uprawiały w młodości sport zespołowy – tłumaczy Marcin Sabat. 

15:42, anfernee , Inne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lipca 2012

Minęło dwadzieścia lat. 

Co już wiecie. To zobaczcie filmik.

18:14, anfernee , Inne
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 lipca 2012

Kilkanaście dni temu odbyłem bardzo ciekawą rozmowę. Rezultaty poniżej. Enjoy!

Sport zespołowy pozwala kształtować charakter - Uprawianie sportu zespołowego, w tym przypadku piłki ręcznej, doskonale wpływa na koordynację, równyomierny rozwój. Ale pod żadnym pozorem dzieci nie powinny wykonywać ćwiczeń siłowych z obciążeniem – mówi Maciej Wolny, trener indywidualny i doktorant na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Najszybszy rozwój fizyczny przypada na okres, w którym dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej. To właśnie w tym czasie chłopcy w trzeciej klasie mają 140 centymetrów wzrostu, a kończąc pierwszy etap nauki, czasem mogą pochwalić się nawet 190 centymetrami wzrostu. Sport zespołowy jest jednym z kluczowych aspektów rozwoju młodzieży.

- Główną zaletą uprawiania sportu od najmłodszych lat jest prawidłowy rozwój mięśni kręgosłupa, brzucha i odcinka lędźwiowego. Sport pomaga uniknąć bólów kręgosłupa, których doświadczają ludzie w wieku średnim. W przypadku sportów zespołowych należy też zaznaczyć, że te pozwalają poprawić koordynację ruchową – mówi Maciej Wolny, trener indywidualny i doktorant na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Uprawianie sportu przez dużą część społeczeństwa kojarzone jest przede wszystkim, a być może jedynie z rozwojem fizycznym. – To błędne założenie, bo sport pozwala rozwijać się także psychicznie. Zarówno idnywidualny jak i zespołowy. Ten drugi uczy także wielu elementów niezbędnych w dorosłym życiu – dodaje Maciej Wolny.

Mowa przede wszystkim o treningu charakteru, nauce podejmowania szybkich i trafnych decyzji, radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialności, a w przypadku sportu zespołowego jakim jest piłka ręczna, także nauczeniu pracy w grupie czy odpowiedzialności za całą grupę, w której występują.

- Należy także pamiętać o tym, że uprawianie piłki ręcznej, jak i innych sportów zespołowych pozwala również na określenie charakteru jednostek. W tym okresie wypływa czy ktoś jest liderem, czy podporządkowuje się grupie i tego jakie ma cechy charakteru. Oczywiście określenie takich elementów zależy od wychowawcy i trenera – tłumaczy Maciej Wolny.

Maciej Wolny radzi: Jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci w wieku szkolnym?

Podstawową zasadą jest to, że kategorycznie zabrania się wykonywać ćwiczeń siłowych z obciążeniem. Takie ćwiczenia mogą bowiem doprowadzić do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju kręgosłupa. Dlatego wiele osób wcześniejszych pokoleń cierpi na bóle kręgosłupa. Dzieci powinny pracować na siłowni, ale jedynie z masą własnego ciała. Mięśnie powinny być rozciągane jak najbardziej, dlaczego? Wyobraźmy sobie, że mamy w palcach gumkę i rozciągamy ją tylko w połowie. Nagle okaże się, że gumka straciła swoje właściwości i dotychczasowa połowa, okazuje się być obecnie jej maksimum. Istotnym jest także wzmacnianie mięśni brzucha oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Tutaj bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, żeby ćwiczenia były wykonywane w takich samych dawkach. Inaczej możemy mieć problemy, które prowadzą do skoliozy i lordozy.

Jeśli chodzi o trening techniczny i pracę nad elementami wykonywanymi w grze, to trzeba pamiętać, że dzieci uczące się w klasach 1-3, nie mają jeszcze dominującej strony. Czyli nie są ani praworęczne, ani leworęczne. Ta umiejętność jest w nich dopiero kształtowana, a więc warto wprowadzać w trening jednakową ilość elementów ćwiczących prawą i lewą stronę ciała. Mamy wtedy wpływ na równomierny rozwój mięśni, a w przyszłości może zaowocować zwiększnym zasobem możliwości taktycznych. 

07:57, anfernee , Inne
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 02 lipca 2012
Subskrybuj RSS